Wilgoć w domu

Nadmierna wilgoć w budynku to nie wyłącznie plamy na naściennego tynku czy nieznośny chłód – jako miejsce występowania rozwijających się grzybów stanowi bez wątpienia niestety ryzyko dla zdrowia. O wiele lepiej zainwestować w hydroizolację niż wojować z owocami jej niedoboru.

Izolacja przeciwwilgociowa (iniekcja) ma rzecz jasna zapobiegać przejściu wody przez mury, co jest szczególnie znaczące także dla zdrowej rotacji powietrza, „oddychania” ścian i skuteczności położonej izolacji termicznej. Używana jest i na zewnętrznej stronie obiektów jak też w pomieszczeniach, w jakich mamy do czynienia z większą ilością pary wodnej.
Warstwy izolacyjne zewnętrzne budynku dzielą się na poziome – odcinające ściany nadziemne obiektu od murów fundamentowych– i również pionowe, przeciwdziałające wchodzeniu wody przez fundament. W zależności od rodzaju zastosowanej izolacji, różne będą materiały, z których będzie przygotowana. W czasie aplikowania powłoki poziomej układa się dwie warstwy papy lub także nakłada się określoną folię hydroizolacyjną. Izolację pionową przeprowadza się głównie z dwóch albo trzech pokryw substancji bitumicznej. Jeżeli nasz dom wykonujemy na nieruchomości, na której wody gruntowe bywają nierzadko podniesione, najrozsądniejsze stanie się użycie już podczas podejmowania projektu budowy profesjonalnej izolacji przeciwwodnej, o solidniejszej podstawie.

W przypadku gotowych domów, w jakich w trakcie budowania nie dodano hydroizolacji koniecznie trzeba rozważyć o poprawieniu tego uszczerbku. Możliwa do zrealizowania rzecz jasna jest izolacja pozioma fundamentów, ale to ta izolacja jest najistotniejsza żeby zapobiec przenikaniu wilgoci z gruntu. Możemy ułożyć stereotypową izolację przeciwwilgociową, odkopując mniej więcej fundamenty długości dwóch metrów symultanicznie.
Hydroizolację należy wykonać zdecydowanie przed nadejściem mrozów ażeby, w przypadku gdy przed nami jeszcze wiele robót, dom w stanie surowym albo też nawet same tylko mury fundamentowe można było stosownie uchronić przed chłodem oraz wilgotnością, żeby zachowały się nienadszarpnięte aż do momentu ponownego rozpoczęcia prac budowlanych.