Tkanina, a dzianina- podobieństwa i różnice

Pojęcia: tkanina i dzianina z pewnością nie mogą być używane zamiennie. Pomimo że są wytwarzane z takich samych rodzajów przędzy, znacząco różnią się między sobą. Podstawowa różnica pomiędzy produkcją tkaniny i dzianiny polega na innym sposobie splatania nitek.

Tkanina i dzianina znacznie różnią się od siebie.

Tkanina jest utworzona z 2 nitek- Osnowy i wątku, które przeplatane są między sobą pionowo i poziomo. Natomiast dzianina wytwarzana jest z przędzy tworzącej oczka i w odróżnieniu od tkaniny wytwarzana jest z jednej nitki na szydełkarkach lub na osnowarkach. Dzianiny mogą być gładkie, ażurowe, fakturowane i wzorzyste. Tkaniny są raczej jednolite. Dzielimy je na lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane i wełnopodobne oraz jutowe. Co za tym idzie, ich zastosowanie jest szersze. Różnicą pomiędzy tkaniną a dzianiną jest również to, że te pierwsze są nie rozciągliwe, a te drugie są rozciągliwe. To dlatego tkaniny są łatwiejsze w szyciu i krojeniu niż dzianiny. Znacząca różnica jest również w noszeniu, praniu i prasowaniu tych dwóch rodzajów materiałów- tkaniny są zdecydowanie mniej wygodne od dzianin.

Wady i zalety dzianin i tkanin.

Tkaniny to materiały, które charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością zastosowania, odpornością na uszkodzenia oraz trwałością. Oprócz tego tkanina jest materiałem mniej odkształcającym się, z tego względu wydłużone jest użytkowanie wykonanych z niej wyrobów, W przeciwieństwie do dzianin tkaniny chronią także przed silnym wiatrem. Ze względu na inną charakterystykę obu materiałów, mają one inne zastosowania. Tkanin najczęściej używa się do produkowania pościeli, garniturów, płaszczy, obrusów, sukienek, kostiumów, czy bielizny. Z kolei bardziej miękki, przewiewny i elastyczny materiał, jakim jest dzianina, swoje zastosowanie znalazł w produkcji wszelkich zimowych dodatków takich jak czapki, szaliki, czy rękawiczki. Z dzianin wytwarzane są jednak także dresy, fartuchy, koszulki, odzież robocza oraz ubiory sportowe. Ze względu na dopasowanie do ciała, duży wybór wzorów i faktur oraz rozciągliwość dzianiny wykonuje się z niej także swetry. Większość t- shirtów, polówek, dresów, a nawet sukienek są szyte właśnie z różnego rodzaju dzianin. Poza tym są najlepszym wyborem na ubranka dziecięce, ponieważ dzianiny są elastyczne oraz przyjemne dla delikatnej skóry niemowląt i dzieci.

Dzianina single jersey idealna na odzież letnią i nie tylko.

Single jersey to cienka, lekka i elastyczna dzianina, która ma mnóstwo zastosowań. Zazwyczaj jest to produkt wytworzony ze 100% bawełny, ewentualnie z niewielką domieszką elastanu. Cechą charakterystyczną dzianiny single jersey jest to, że brzegi materiału rolują się, a ta cecha ułatwia odróżnienie dzianiny od tkanin. Dzianina single jersey jest również bardzo miła w dotyku, porównując ją do tkaniny, bardzo łatwo można zauważyć, że ta druga nie jest tak delikatna i miła dla skóry. Dzięki temu, że jest to materiał cienki i przewiewny, idealnie nadaje się na dziecięce ubranka, piżamki, bluzki, t-shirty. Jest idealna na zwiewne, letnie spódnice i sukienki. Dzianina tego rodzaju może być gładka lub drukowana. Ubrania uszyte z różnych rodzajów dzianin, nie tylko single jersey, ale także dresówka i inne dzianiny o różnej gramaturze, są lubiane i noszone dużo częściej niż odzież szyta z tkanin. Oznacza to, że dzianiny mają więcej zalet niż wad, a różnice, które je różnią od tkanin, są dużo bardziej znaczące, niż mogłoby się wydawać.