Niepełnosprawność ruchowa – jak ułatwić życie chorym najbliższym

łazienka dla niepełnosprawnych

Żyjącym z osobami, które mają problemy, bardzo ważne jest, żeby upewnić się, w jaki sposób funkcjonuje się w mieszkaniu. Starajmy się nie myśleć tylko o tym, jak nam się żyje, ale także o tym, czy dla osób niepełnosprawnych możemy jakoś warunki życia poprawić.

Łazienka dla niepełnosprawnych – o czym nie możemy zapomnieć?

Pamiętajmy, że osoby, które mają różne problemy związane z ich zdrowiem, mają bardzo zróżnicowane wymagania co do tego, jak powinna być wyposażona ich łazienka. Musimy na pewno zamontować uchwyty na ścianach, ponieważ bez nich może być ciężko osobie niepełnosprawnej się poruszać. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być także wyposażona w takie dodatki jak chociażby ławka na wannę, ponieważ może się zdarzyć, że osoba będzie miała problemy z tym, żeby poprawnie wstawać z wanny. Poza jednak samą praktycznością, we wstawaniu z wanny, ławeczka montowana do wanny zapewnia też osobie niepełnosprawnej więcej swobody, a także bezpieczeństwo. Mając problemy z poruszaniem, bardzo łatwo jest się poślizgnąć podczas wstawania, jednak posiadają ławeczkę w wannie, taką osobą bez problemu sobie poradzi. Pamiętajmy także o tym, że wysokość wszelkich umywalek albo toalety nie powinna być zbyt duża od ziemi, ponieważ dla osób, które mają problemy z wyprostowaniem się albo rozwojem kości, może się okazać bardzo trudne, żeby dostać rękoma do umywalki. Starajmy się także zadbać o to, żeby wszystko było względnie pod ręką. Starajmy się też nie tworzyć łazienki w ciemnych kolorach, osoby niepełnosprawne mogą z tego powodu czuć się nieprzyjemnie w takich kolorach.

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą złe wyposażenie łazienki?

Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że źle wyposażona łazienka dla niepełnosprawnych może być początkiem katastrofy. Brak odpowiednio zabezpieczonych rzeczy może prowadzić do tego, że osoba się zrani. Poważnym problemem jest to, że osoby chore mogą mieć poważny problem wtedy, gdy się zranią, ponieważ ich organizm jest bardzo często osłabiony. Poza tym, jeśli nie wyposażymy łazienki w odpowiednie sprzęty, to dziecko nie nauczy się niczego samodzielnie, przez co będzie mogło mieć w przyszłości problemy związane z brakiem pewności. Nawet takie małe rzeczy jak możliwość samemu korzystania z łazienki, są bardzo ważne, ponieważ pozwalają takiej osobie poczuć odrobinę samodzielności. Dlatego właśnie łazienka dla niepełnosprawnych powinna być bardzo dobrze wyposażona, nawet jeśli będzie nas to trochę kosztować.