Koronka wraca do łask

bluzka koronkowa

Jeszcze do niedawna koronka, była passe. No może jeszcze jakoś przeszłyby koronkowe elementy, czy wstawki. Bluzka koronkowa, szydełkowa sukienka, dziergany kołnierzyk do koszuli? Już słyszę te pytania, czy się z prababcią na rozumy pozamienialiśmy? A teraz… Ręcznie robiona, a nawet dziergana często przez owe babcie odzież, to ostatnio krzyk mody.

Co się zmieniło?

Przede wszystkim zmieniły się głównie popularne wzory. Kwieciste, skomplikowane, kipiące przepychem wzory zostały zastąpione przez proste, klasyczne kształty. Sukienka, czy bluzka koronkowa mogą być cudownym tłem dla reszty Twojej stylizacji. W zależności od użytego na koronkę materiału, bardzo dobrze będzie się komponować z klasycznymi dodatkami, jak i tymi pasującymi m.in. do stylu boho, czy hippie.

Bluzka koronkowa – z czego powstaje?

Aktualnie dostępny jest szeroki wybór gotowych koronek, które świetnie sprawdzą się jako wstawki, czy uzupełnienia stylizacji. Bluzka koronkowa może też powstać z ręcznie splatanych nitek. Rękodzielnik może wykorzystać kordonek bawełniany, różne rodzaje włóczek i sznurków. W zależności od wykorzystanych materiałów ten sam wzór może prezentować się zupełnie inaczej. Innych półproduktów używa się też na wyroby noszone w okresach ciepłych, a innych na siarczyste mrozy. Na wiosnę i lato idealnie sprawdzą się włóczki bawełnianie. Wyroby z nich zrobione są lekkie i przewiewne. Zimą z kolei warto postawić na dobrej jakości wełnę, w której na pewno będzie nam ciepło nawet bez puchowej kurtki. Obecnie dużo włóczek i kordonków ma w składzie domieszkę sztucznych materiałów. Ich dodatek sprawia, że niektóre naturalne włókna, które potrafią być szorstkie są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku. Ich zaletą jest też łatwość użytkowania. Sztuczne materiały nie wymagają od nas tyle troski, właściwego traktowania podczas prania i suszenia co włókna takie jak bawełna, czy wełna.

Jak nosić koronkę?

Koronka pojawia się w stylizacjach światowych domów mody takich jak Valentino, czy Dollce&Gabana. Znani projektanci stosują wszelkie rodzaje koronek zarówno w stylizacjach wieczorowych, jak i codziennych. Jak to robią? Koronka sama w sobie jest mocnym akcentem i wymaga spokojnego tła. Z tego względu postaw na jeden element garderoby wykorzystujący ten element. Koronkowa bluzka z baskinką świetnie sprawdzi się w połączeniu z klasyczną, ołówkową spódnicą, a Ty będziesz się świetnie prezentować tak w biurze, jak i na eleganckiej kolacji. Skoro już przechodzimy do wystawnych przyjęć. Nie da się nie zauważyć, że w ostatnim czasie na salonach królują pięknie suknie, które w całości są pokryte drobną koronką, albo jakiś ich element został z niej wykonany. Takie stylizacje prezentują się tak szykownie, jaki dziewczęco przy okazji. Koronka dodaje przestrzeni, co sprawia, że w ubraniach z nimi związanymi wyglądamy lekko, zwiewnie i świeżo.

Zrób bluzkę sama

Koronkową bluzkę na szydełku lub drutach możesz zrobić sama. Na początek wybierz projekt wykonany z elementów. Robiąc wymaganą liczbę fragmentów bluzki nabierzesz odpowiedniej wprawy w ręcznych robótkach i każdy kolejny będziesz robić sprawniej i dokładniej. Elementy mają jeszcze tę zaletę, że każdy z osobna jest niejako oddzielnym projektem. Początkującej osobie łatwiej nie zgubić się we wzorze prostego fragmentu w razie przerwania pracy. W przypadku pomyłki, najczęściej trzeba spruć fragment pracy, a przy kawałkach, które potem mają być połączone, błędy łatwiej jest wychwycić ii szybciej skorygować. Działaj. Zrobione własnoręcznie rzeczy dają ogrom satysfakcji.