Każdy z nas bez wątpienia wie, że to właśnie bawełna jest jednym z najważniejszych półfabrykatów w procesie produkcji odzieży. Z pomocą nowoczesnych metod osiągalne jest obecnie wykonanie złożonych splotów bawełny.
Bawełna – jak się ją pozyskuje?
Naturalnie bawełna pochodzi z włókien roślin z kategorii ślazowców, których to włókna wykorzystywane są procesie produkowania tkanin i dzianin. Jest to naprawdę wydajna roślina, bowiem woda obejmuje zaledwie dziesiątą część całej masy rośliny. Dzianina bawełniana wykonywana jest za pośrednictwem specjalistycznej obróbki pojedynczych włókien, które są oczyszczane, zazwyczaj pozbawiane białka, mercerowane czy też wzbogacane pigmentami czy pozostałymi preparatami poprawiającymi swoistość włókien. Wariantów tkanin stworzonych na bazie bawełny może być naprawdę mnóstwo: kanwa, dżins, atłas – i wiele, wiele innych.
W jaki sposób wytwarzane są tkaniny z bawełny?
Każdego rodzaju dzianina bawełniana uzyskiwana jest z użyciem maszyn zaprogramowanych do tkania splotów. Mechaniczne krosna tkackie oraz maszyny do wytwarzania przędzy w sposób niesamowicie skuteczny zamieniają czerpaną z natury bawełnę na materiały o różnych parametrach. W dalszych szeregach uzyskane tkaniny są poddawane procesowi farbowania, przerabiane i zestawiane z pozostałymi wyrobami.
Jak kupować tkaniny?
Zakup tkanin może zostać zrealizowany przy pomocy specjalnych firm trudniących się tkaniem. Oferują one zazwyczaj bele tradycyjnych tkanin o bardzo różnej długości oraz rozpiętości cylindra. Pracownicy hurtowni profilują produkt pod kątem właściwości i ewentualnego wykorzystania – konkretnego półproduktu używamy do produkowania wyjściowych koszul, a zdecydowanie innego do toreb wielorazowego użytku, pudełek, czy pokrowców. W dążeniu do najwyższej jakości dzianiny stworzonej na bazie bawełny powinno się zasięgnąć rady fachowców. W obrębie Polski przemysł włókienniczy czy dzianina bawełniana są bardzo popularne i wyznaczały swojego czasu trzon krajowego przemysłu.