Aparat CPAP – doskonały sposób leczenia bezdechu

Specjalistyczny aparat CPAP jest urządzeniem medycznym, które daje możliwość bezinwazyjnego leczenia problemów z oddychaniem a szczególnie efektywny jest w przeciwdziałaniu bezdechowi sennemu.

Podstawowy aparat CPAP przeciwdziałający bezdechowi sennemu składa się z maski, która to może być ustno-nosowa lub tylko nosowa oraz oczywiście aparatu CPAP który pompuje powietrze do dróg oddechowych pacjenta, który podjął się leczenia. Dzięki temu chory ma stale dodatni poziom ciśnienia w swoich drogach oddechowych. Taka technologia ta jest uznawana za najsprawniejszą w usuwaniu nieprawidłowości oddychania w czasie snu. Dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi działania, taki aparat nieprzerwanie pompuje powietrze, a w ten sposób zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych. Jedyną sprawą, która mógłby udaremnić skuteczność terapii jest złe dostosowanie rozmiaru maski do twarzy chorego, co uniemożliwi utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Dlatego maski te są dostępne w przeróżnych rozmiarach i warto dobrać najwłaściwszą wielkość dla siebie. Dodatkową zaletą aparatu jest wbudowany system rejestrujący, dzięki któremu lekarz specjalista ma wgląd do takich informacji jak chociażby: ilość oddechów, przerwy bezdechowe, czy ściągnięcia naszej maski. To dzieki temu możliwe jest obserwowanie postępów terapii i analiza skuteczności.

Nowoczesne modele aparatów posiadają jeszcze receptor alarmujący nas w przypadku powstania nieszczelności maski. Niezwykle łatwe jest również utrzymywanie higieny całego aparatu. Co kilka tygodni warto także zmieniać filtry. To bardzo ważne! Użytkowanie aparatu CPAP pozwala na zupełne wyeliminowanie OBS (bezdech senny), co umożliwi w końcu spokojny i stały sen. W naszym kraju aparat jest częściowo refundowany.