Murale – co w nich wyjątkowego?

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zatrzymać przy estetycznej fasadzie budynku pokrytej różnokolorową farbą. Efektowne dzieła sztuki olśniewają i mogą nas pozytywnie zaskoczyć swym umiejscowieniem. W wielkich miastach na pewno jest ich coraz więcej – bezustannie olśniewają mieszkańców oraz skupiają głodnych niezwykłych wrażeń przyjezdnych.

Przestrzeń miejska lubi niejednorodność i wszystko, co będzie mogło przyczynić się do jej uatrakcyjnienia. Zdarza się, że wystarczy stosunkowo odrobina, aby dane miejsce, które przez wiele lat było takie samo, stało się nowym, atrakcyjnym punktem spotkań. Kluczem sukcesu tego rodzaju realizacji jest ich nieprzypadkowe zlokalizowanie, idealnie zaplanowana kompozycja oraz ciekawy element zaskoczenia. Takim efektem zadziwiają nas właśnie murale Łódź stanowi idealny przykład miasta, które potrzebowało ich do urozmaicenia swoich ulic. Miasto dla wielu turystów nieatrakcyjne potrafi przyciągnąć w dzisiejszych czasach artystyczne dusze z najróżniejszych zakątków świata. Ci z kolei, zostawiając po sobie ciekawe pamiątki w postaci estetycznych naściennych grafik, skutecznie kuszą kolejnych zwiedzających.

Tym, co w słynnych muralach nieprzeciętne, jest bez wątpienia ich rozmiar, forma oraz jednorazowość. Każdy powstaje tylko raz i został zaprojektowany pod określoną elewację. Paleta charakterów, lokalizacji czy kontekstu powoduje, że każde miejsce może nabrać zupełnie nowego charakteru. Każde tego rodzaju dzieło jest oczywiście wrażliwe na większość czynników zewnętrznych, takich jak na przykład warunki pogodowe czy planowane remonty. To jeden z powodów, dla których tak je na co dzień cenimy, bawiąc oczy każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.