Jak wspomóc swój trening mentalny?

Trening mentalny to nieodzowna część treningu sportowca. Jest tak samo ważny, jak trening fizyczny i taktyczny. Elementami treningu mentalnego są między innymi ćwiczenia mające na celu budowanie odporności psychicznej, zwiększenie koncentracji i pewności siebie.

Trening mentalny tylko dla sportowców?

Trening mentalny obecnie jest bardzo często stosowany w psychologii sportu, lecz przydaje się także w życiu codziennym. Jest to praca nad rozwojem umysłu, kształtowaniem swoje potencjału i wzmocnieniem motywacji do działania. Rolą treningu mentalnego jest ustalenie równowagi pomiędzy tym, czego pragniemy, a tym do czego dążymy. Nie oznacza to, że trzeba od razu zmieniać dotychczasowe życie i przebieg kariery, tylko odnaleźć w sobie prawdziwą motywację do tego, co robimy. Trening mentalny pomaga w radzeniu sobie ze stresem i przeciwnościami oraz uczy opanowywać emocje.

Przygotowanie mentalne jest ważne dla sportowców, ponieważ pomaga osiągnąć równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Często zdarza się, że sportowiec jest bardzo dobrze przygotowany fizycznie i technicznie, lecz stres, brak pewności siebie blokuje zawodnika przed zwycięstwem. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychiczne sportowców, aby mogli wygrywać.

Jak wspomóc swój trening mentalny?

Ćwiczenia są ściśle dostosowane do potrzeb każdej osoby, nie ma jednego schematu pozwalającego wszystkim osiągnąć cele. Dla osób, które chcą zapoznać się z tematem treningu mentalnego, polecane są książki. Najłatwiej wpisać w Google: trening mentalny książka, a ofert będzie wiele. Oprócz wielu publikacji, które znajdziemy na rynku, można znaleźć dla siebie trenera mentalnego lub psychologa, zajmującego się tą dziedziną. Przeprowadzenie takich treningów nie powinno odbywać się bez wcześniejszego przygotowania, ponieważ technik jest wiele. Samodzielnie można przygotować się do rozpoczęcia ćwiczeń mentalnych, wyznaczając i formułując cele, które chcemy osiągnąć. Nie wydaje się to trudne, lecz może okazać się, że potrzebna będzie pomoc.