Jak urządzić domowe biuro? Najcenniejsze wskazówki.

Praca w domowym zaciszu to rzeczywistość coraz większej liczby pracowników. Urządzanie domowego biura to duże wyzwanie, szczególnie dla posiadaczy niewielkich mieszkań. Jednak nawet najmniejszą przestrzeń można wykorzystać do końca i znaleźć zaciszny kącik, by postawić w nim biurko, fotel i niezbędne akcesoria.

Gdzie urządzić domowe biuro, gdy nie ma pomieszczenia na gabinet?

Gdy mieszkanie lub dom są wyposażone w dodatkowe pomieszczenie na gabinet, nie ma większego problemu, by urządzić wygodne i nowoczesne biuro domowe. Największy dylemat mają posiadacze małych mieszkań, w których trzeba zaaranżować niewielki kącik, by móc skupić się na wykonywanej pracy. Nierzadko sypialnia jest jedynym miejscem, by wstawić tam niewielkie biurko, lecz jest to ryzykowna decyzja, ponieważ sypialnia powinna kojarzyć się raczej z odpoczynkiem, a nie pracą. Mając do dyspozycji duży salon, z pewnością znajdzie się w nim mały kącik, by postawić w nim niewielkie biurko i fotel. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy w takim miejscu jest dostęp do zasilania oraz, czy światło dzienne pada na biurko z właściwej strony. Dla osób praworęcznych światło dzienne powinno znajdować się z lewej strony lub zna przeciwka. Oświetlenie elektryczne również jest bardzo ważne, pomimo że w większości salonów znajdują się żyrandole nowoczesne lub klasyczne, które świecą jasnym i często silnym światłem, oprócz nich powinno znaleźć się miejsce na oświetlenie punktowe np. lampka biurkowa lub stojąca. Duża szafa przesuwna jest kolejnym miejscem, gdzie można zaaranżować miejsce do pracy. Wystarczy zamontować rozkładany blat i zadbać o podłączenie do gniazdka, ponieważ w takim miejscu dobra lampa jest najważniejsza, by móc swobodnie i bezpiecznie pracować.

Biurko i wygodny fotel to najważniejsze meble w domowym biurze.

Każdy zawód wymaga innych akcesoriów i innych wymiarów biurka. Wiadome jest, że architekt potrzebuje dużo większego blatu biurka, niż księgowy. Aby zachować zasady ergonomii, ważne jest dostosowanie wysokości biurka do wzrostu, a przynajmniej zadbać o fotel z regulowaną wysokością. Fotel to najważniejszy mebel dla osób pracujących wiele godzin przed ekranem komputera. Nie powinien być zbyt miękki ani za twardy, mieć podpórki pod łokcie oraz regulowany, wysoki zagłówek. Dbając o kręgosłup lędźwiowy, warto zdecydować się na fotel, który posiada dobre podparcie pod plecy. Siedząc w fotelu, trzeba pamiętać o tym, że stopy powinny być oparte o podłoże, a środek monitora powinien być na takiej wysokości, by patrząc w niego, głowa była wyprostowana.

Żyrandole nowoczesne i lampy stojące elementem praktycznym, ale również dekoracyjnym.

Urządzając domowe biuro, nie wolno zapomnieć o dobrym oświetleniu, ponieważ praca w niewłaściwym oświetleniu może powodować pogorszenie wzroku. Nie bez znaczenia są również elementy dekoracyjne, warto zaaranżować kącik do pracy w nowoczesnym stylu, ponieważ ładnie urządzone wnętrza poprawiają nastrój. Oświetlenie może z powodzeniem stać się elementem dekoracyjnym oraz praktycznym. W każdym biurze powinno znajdować się główne źródło światła, czyli żyrandole nowoczesne- mogą to być np. same żarówki, zamontowane na zwisających kablach oraz również nowoczesne, stojące lampy służące do oświetlenia biurka. Funkcjonalne i dekoracyjne będą również różnego rodzaju metalowe półeczki, organizery lub tablice do przywieszania ważnych informacji.