Rozwód, w którym rozstający się małżonkowie mają wspólne dziecko, nie jest łatwą sprawą dla potomstwa. Po pierwsze już samo to, że życie zupełnie się zmieni i nie będzie tego samego składu osobowego w gospodarstwie domowym, stanowi ogromny stres nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka. To jak poradzi sobie ono z sytuacją rozstania rodziców w dużej mierze, zależy od tego, jak oni funkcjonują.
Zdrowy stan psychiczny dziecka to nie tylko psycholog dziecięcy, ale i terapia dla rodziców
W związku z faktem, iż rozwód jest ogromnym przeżyciem dla dziecka, dobrym rozwiązaniem jest to, aby rodzice wzięli się za siebie i poszli na własną psychoterapię. Niektórzy błędnie myślą, iż samo zapisanie dziecka do psychologa dziecięcego wystarczy, gdyż uważają, że psycholog magiczną różdżką poprawi stan psychiczny maluszka i wszystko się ułoży. Niestety w większości przypadków okaże się to po prostu nieskuteczne. Jednak są osoby, które zdają sobie z tego sprawę. Można to zaobserwować w wyszukiwarce Google, gdyż poza frazami takimi jak „adwokat rozwód Łódź”, ludzie również wpisują takie, jak „terapia dla rodziców rozwód”.
W wielu domach nie ujawnia się prawdy, nie wyraża uczuć i nie nazywa faktów. I gdy dziecko już jakiś czas odbywa wizyty u psychologa, zaczyna stosować nowych umiejętności, sprawiając konsternację u rodziców. Wszystko dlatego, że sami nie chodzą na swoją psychoterapię i obawiają się rozwoju dziecka, gdyż tylko ono poszerza swoje umiejętności psychologiczne, a rodzice nie pogłębiają wiedzy. Tylko świadomi rodzice mogą odpowiednio wspierać dziecko w ciężkich dla niego chwilach.
W jakich aspektach rodzice powinni zapewnić dziecko, że jest ono bezpieczne i kochane?
Proces oswajania się przez dziecko z nową sytuacją można porównać do żałoby. Jej pierwszym etapem jest zaprzeczenie, kolejno złość, nadzieja i poradzenie sobie ze stratą. Aby dziecko doszło do ostatniego etapu tego procesu po rozwodzie rodziców i pogodziło się ze stratą, konieczna jest pomoc dorosłych. Wyrozumiali i wspierający opiekunowie mogą sprawić, iż rozwód nie zostanie zapamiętany przez ich skarb jako traumatyczne przeżycie. Mimo wszystko muszą oni być świadomi, że procesowi oswajania się dziecka z ich rozwodem będą towarzyszyć ciężkie emocje i zachowania. Rodzic w istotnych decyzjach powinien uwzględnić dziecko i zrobić wszystko, aby były one dla niego jak najlżejsze. Najcięższym z nich wydaje się być wyprowadzka jednego z rodziców. Zadbanie o regularne i częste odwiedziny to klucz do sukcesu, który zapobiegnie powstaniu u dziecka uczucia osamotnienia.