Czemu ręczniki czasami śmierdzą?

ręcznik

Kupując ręcznik zwracamy uwagę na to, aby był wykonany z dobrej jakości materiału. Każdy z nas chce bowiem, aby zakupiony produkt służył przez długie lata. Często zdarza się jednak, że po jakimś czasie ręczniki zaczynają śmierdzieć mimo regularnego ich prania. Co zrobić, by tego uniknąć?

Ręcznik kąpielowy – jak często prać?

Jeśli chcemy, aby nasze ręczniki były długo świeże i pachnące, musimy pamiętać o ich częstym praniu. Najlepiej wymieniać je jak najczęściej – nawet po każdym ich użyciu. Niewiele osób jednak ma takie nawyki, a niektórzy zmieniają ręcznik nawet dopiero po tygodniu. Wówczas nie jest właściwie możliwe, aby uniknąć brzydkiego zapachu, ponieważ po każdym użyciu ręcznika gromadzą się na wilgotnym materiale bakterie. Ważne jest przede wszystkim to, aby wymieniać jak najczęściej ręczniki, którymi wycieramy naszą twarz. Nagromadzone bakterie mogą bowiem spowodować, że na naszej skórze częściej będą pojawiać się niedoskonałości. Z tego właśnie powodu specjaliści zalecają osobom z aktywnym trądzikiem osuszanie twarzy ręcznikami jednorazowymi (najlepiej papierowymi). Bardzo ważne jest również to, aby wilgotny ręcznik od razu prać, a nie wrzucać go do pojemnika na brudne pranie. Takie postępowanie z pewnością sprawi, że materiał nie będzie miał szansy wyschnąć i zacznie śmierdzieć. Brzydki zapach trudno jest potem wywabić, nawet po kilku praniach.

Jak prawidłowo suszyć ręczniki?

Suszenie ręczników również jest kluczowym aspektem, jeśli chcemy zachować na długo ich świeżość oraz uniknąć brzydkiego zapachu. Często to właśnie przez nasze złe nawyki materiał zaczyna śmierdzieć, sprawiając, że nie mamy dłużej ochoty go używać. Bardzo ważne jest osuszanie ręcznika po każdym jego użyciu. Zwykle nie wystarczy, że powiesimy go na wieszaku w łazience, w której (szczególnie po dłuższej kąpieli) panuje wilgoć. Ręcznik nie ma wtedy szansy, aby dokładnie wyschnąć, przez co długo pozostaje mokry, a to powoduje, że gromadzą się na nim bakterie. Właśnie one wpływają na nieprzyjemny zapach materiału. Po każdej kąpieli warto zatem umieścić ręcznik w pomieszczeniu, w którym ma miejsce dobra cyrkulacja powietrza. W miesiące wiosenne i letnie możemy skorzystać z wysokiej temperatury, jaka panuje na zewnątrz i wynieść ręczniki na przykład do ogrodu czy na balkon. Niektórzy do osuszania ręczników używają suszarek elektrycznych. Jest to z pewnością dobry sposób na uniknięcie brzydkiego zapachu, jednak należy pamiętać, że takie postępowanie może doprowadzić do naruszenia materiału, z którego wykonane są ręczniki. Stają się one szybko sztywne, tracą swoją miękkość, a przez to także mniej chłoną wodę. Z tego samego względu należy unikać suszenia ręczników na kaloryferach czy w pełnym słońcu.