5 kluczowych problemów przy rekrutacjach

rekrutacja

W przeciwieństwie do sytuacji panującej na rynku pracy jeszcze kilka lat temu, obecnie pracodawcy mają utrudnione zadanie. Obecnie ciężko jest bowiem znaleźć kompetentne osoby zdolne do wykonywania określonych zadań zawodowych. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy?

Problemy osób zatrudniających

Niegdyś to pracownik musiał starać się o swoje zatrudnienie – obecnie sytuacja ta uległa zmianie. Coraz częściej instytucją stojącą między pracodawcą, a pracownikiem staje się agencja pośrednictwa pracy ułatwiająca zatrudnienie w danej firmie. Pomaga ona wyeliminować pięć problemów, z którymi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Pierwszym z nich jest brak na rynku pracy osób o odpowiednich kompetencjach i poszukiwanym doświadczeniu. Inny problem wynika z wysokich kosztów prowadzenia rekrutacji, która nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Kolejna trudność pracodawców polega na nieefektywnych sposobach selekcji pracowników, czyli kierowanie się kryteriami, które nie mają faktycznego wpływu na wartość pracownika. Czwarty problem wynika ze zbyt małego obszaru, na jakim prowadzona jest rekrutacja – przedsiębiorcy nie docierają ze swoją ofertą do osób posiadających wymagane kwalifikacje. Ostatni z problemów wynika z potrzeb zatrudnienia pracowników sezonowych, których obecnie jest coraz ciężej zdobyć.

Agencja pośrednictwa pracy – czy warto?

Wydaje się więc, że agencja pośrednictwa pracy jest idealnym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy poszukują idealnych osób na dane stanowiska. Organizacja tego typu bierze na siebie odpowiedzialność za właściwą selekcję pracowników oraz precyzyjne określenie ich kwalifikacji. Sama agencja pośrednictwa pracy rekrutuje więc pracowników i ponosi koszty związane z tym procesem – pracodawcy otrzymują od tego typu firm gotowe do pracy osoby o wymaganych kompetencjach, a niekiedy nawet doświadczeniu. Bez wątpienia współpraca z agencjami pośrednictwa pracy pozwala ograniczyć kluczowe problemy pracodawców. Obecnie mamy bowiem do czynienia z rynkiem pracowników, czyli sytuacją, gdy to oni mogą wybierać między dużą ilością ofert zatrudnienia.

 

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Warunkiem sprawnego rozwoju przedsiębiorstwa jest doskonale dobrany, kompetentny i zaangażowany w sukces firmy zespół pracowników. Na rynku pracy zachodzą jednak istotne zmiany, uwarunkowane zmieniającą się sytuacją gospodarczą kraju oraz warunkami demograficznymi. Jak znaleźć dobrego pracownika, który swoją osobą prezentuje wysoką kulturę osobistą, odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie?

Agencja pośrednictwa pracy – czy jest skuteczna?

Poszukiwanie pracownika nie może wiązać się z długotrwałym procesem rekrutacji, zajmującym czas zarówno pracodawcy, działowi kadr oraz rekrutowanym osobom. Aby sprawnie przejść przez procedury i oszczędzić sobie obowiązków, związanych z weryfikacją danych kandydatów oraz wstępnym ustaleniem zasadności rozmowy kwalifikacyjnej, warto skorzystać z usług, jakie oferuje agencja pośrednictwa pracy. Baza danych osób, poszukujących zatrudnienia jest podstawą do zaproponowania przedsiębiorcy odpowiednich kandydatów na dostępne stanowisko. Poszukujący pracy zostaną zweryfikowani i zaproszeni na rozmowę, przyszły szef będzie mógł wybrać pośród osób, które mieszczą się w kryteriach wymagań.

Czy istnieją sprawdzone sposoby na znalezienie dobrego pracownika?

Gdy pracodawca ma możliwość dłuższego prowadzenia rekrutacji, jest większa szansa na znalezienie idealnego pracownika. Zarówno agencja pośrednictwa pracy jak i osobiście, możecie nawet przypadkiem trafić na ofertę osoby, która poszukuje pracy, a doskonale spełnia kryteria. Przy prowadzeniu rozmowy, warto indywidualnie podejść do kandydata na pracownika, aby obydwie strony nie musiały niepotrzebnie odczuwać stresu. Pozytywne nastawienie do osoby kandydata oraz podejście, potwierdzające chęć stworzenia zgranego, odpowiedzialnego zespołu umocni w kandydacie chęć starania się o posadę, a w pracodawcy determinację. Warto również zwrócić uwagę na umiejętności pracownika, które mogą przyczynić się do idealnego sprawowania funkcji, nawet jeśli na pierwszy rzut oka są niewiele znaczące.