kokon niemowlęcy

Do jakiego wieku używać kokon niemowlęcy i czy jest przydatny w wyprawce?

Narodziny dziecka to wyjątkowo ekscytujący czas dla rodziców. Regularne badania, rosnący brzuch i kompletowanie wyprawki – tak wiele trzeba zrobić przed przyjściem na świat nowego członka rodziny! W trakcie zakupów pojawia się pytanie, czy uroczy kokon niemowlęcy jest przydatny?

Kokon niemowlęcy – co to takiego?

Kokon niemowlęcy określany jako gniazdko albo otulacz jest wyjątkowo przydatny dla rodziców, którzy często podróżują, mają duży dom albo mieszkanie bądź pragną mieć dziecko zawsze przy sobie. Przenośne łóżeczko, bo tak może zostać określone, zabezpiecza malucha od pierwszych dni życia i chroni przed upadkiem z wysokości, nawet kiedy odpoczywa na sofie czy wysokim łóżku. Kokon niemowlęcy ma miękko dno o opływowym kształcie, boki są zdecydowanie wyższe, dzięki czemu maluch jest chroniony przed upadkiem. Zamknięta przestrzeń dobrze wpływa także na poczucie bezpieczeństwa dziecka, zapewnia komfort i ułatwia zasypianie. Niewielka przestrzeń przypomina noworodkowi o ciasnym wnętrzu, jakie występowało w brzuchu mamy, dlatego kokon koi zmysły i wycisza. Kokon jest dedykowany dla dzieci od 1 do 6 miesiąca życia. Po upływie pół roku większość maluchów jest już w stanie samodzielnie siedzieć, dlatego po wstaniu może wypaść z gniazda.

W jaki sposób można używać kokon niemowlęcy?

Mimo niepozornego wyglądu kokon niemowlęcy może być używany na wiele sposobów. Przede wszystkim służy do snu, szczególnie jeśli maluchy są uczone samodzielnego zasypiania. Miękki materiał umożliwia wtulenie się i daje poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa, gdyż malutkie dziecko nie jest w stanie się z niego wydostać. Kokon powinien być jak najbliżej rodziców, gdyż nawet najmniejszy płacz czy oznaka dyskomfortu zostanie zauważona, a maluch nakarmiony czy przytulony.

Kokon niemowlęcy nadaje się do przewijania. Gniazdko ma wysokie boki, dlatego żaden maluszek z niego nie wypadnie i mowa nawet o ruchliwych, wyrywających się półrocznych bobasach, które trudno utrzymać w jednym miejscu dłużej niż kilka sekund. Kokon niemowlęcy to świetna podkładka do przebierania po kąpieli – dziecko ma miękko, sucho i wygodnie.

Kokon umożliwia komfortowy spoczynek, gdyż dziecko może zmienić pozycję snu w trakcie snu bez ryzyka stłuczenia czy dyskomfortu. Gniazdo ułatwia także naukę przewracania z boku na bok i to bez strachu, że pociecha niespodziewanie spadnie na podłogę.

Kokon umożliwia zabawę, gdyż sam materiał jest interesujący i przyciąga wzrok postaciami zwierząt czy innych ozdób, co sprawia, że wspiera rozwijanie zmysłów u małego dziecka. Można go określać jako pierwsza mata do zabaw. Kiedy dziecko jest w gnieździe, mama zajmuje się codziennymi obowiązkami, a maluch bezpiecznie bawi się w swoim kokonie.

Jak wybrać dobry kokon dla dziecka?

Wybierając kokon niemowlęcy, trzeba zwrócić uwagę na kilka właściwości. Przede wszystkim gniazdo musi być funkcjonalne, gdyż ułatwia życie całej rodziny – można go wszędzie położyć i przenosić, gdyż nie zajmuje dużo miejsca i co najważniejsze jest bardzo lekki. Boki kokonu zostają wypełnione puchem silikonowym, dzięki czemu komfort łączy się z bezpieczeństwem. Z kolei długość i szerokość można dobrać zgodnie z preferencjami, ale większe gniazdo starczy na dłużej. Regulacja odbywa się przy pomocy sznureczka, który jest zakończony stoperami.

Drugą ważną cechą jest wykorzystany materiał, który musi być niezwykle delikatny w dotyku i wyprodukowany z najlepszej jakości tkaniny. Z tego względu należy wybrać bawełnę, polar minky albo antyalergiczną włókninę.