Czym gasić pożar?
Zawodowe środki gaśnicze, to nie tylko domena jednostek PSP. Bo przecież każdy z nas odpowiada za bezpieczeństwo swoje oraz naszego dorobku. Musimy zatem mieć na względzie, że nie wszystkie środki gaśnicze są jednakże przeznaczone do każdego rodzaju pożarów.
Fachowcy mają całkowitą wiedzę na temat przeznaczenia szczególnych środków gaśniczych. Jednakże bardzo wielu z nas taką wiedzą nie dysponuje, bowiem nad wyraz rzadko dotyka nas problem ognia. Kiedy się to zdarza wzywamy od razu straż pożarną a sami uciekamy z miejsca pożaru. Bywa jednakże, że od razu odnotowany pożar możemy usunąć przy zastosowaniu prostych choć właściwie przystosowanych materiałów by uniknąć narastaniu problemu. Trzeba również uruchomić system przeciwpożarowy. Niewątpliwie najdoskonalsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zapobieganie wywołaniu prawdopodobieństwa pożarem, jednak oczywiście nie wszystko można przewiedzieć.
Bazowa standaryzacja środków do gaszenia pożarów
Woda – jest to najpopularniejszy i często używany chwyt podczas gaszenia pożaru. Należy pamiętać jednak, że woda niestety nie może być używana do gaszenia: elektryki w budynku, nafty, oleju napędowego, ropy, benzyny, wszelakich materiałów, jakie przy kontakcie z H2O wytwarzają opary zapalne czy też wybuchowe.
Piana – jest zbudowana z małych bąbelków gazu. Występowanie wody w tej mieszance hamuje użycie jej do ugaszenia wymienionych w poprzednim punkcie rzeczy/materiałów.
Dwutlenek węgla – jest to preparat gaśniczy sprężony w stalowych butlach oraz jest właściwy do usuwania wszystkich komponentów.
Halon – niepalna ciecz, niepalny płyn, który która również odpowiedni jest do gaszenia różnego rodzaju pożarów. Jednak użycie halonu w niewielkich pomieszczeniach jest zabronione ponieważ tworzy się przy tym toksyczna para. na powstawanie trującej pary.
Proszki do gaszenia – są to preparaty, które to umiejętnie dopasowane mają za zadanie wstrzymanie spalania.