Dachy - jakie błędy unikać

Dachy — jakie błędy unikać?

Bez wątpienia dach jest zwieńczeniem każdego domu, w związku z tym podczas jego budowy warto zadbać, aby został on wykonany z jak największą starannością i precyzją. Na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów i związanych z nimi niepotrzebnych wydatków. Jaka blacha na dach jest najlepszym rozwiązaniem?

Wybór niewykwalifikowanych fachowców

W trakcie wyboru ekipy budowlanej trzeba przede wszystkim postawić na staranność i jakość wykonania. Szczególnie na etapie budowy dachu ma to ogromne znaczenie. Jeszcze przed wyborem konkretnych podwykonawców, warto zapytać znajomych i rodzinę, poszukać informacji w internecie, a jeśli będzie taka możliwość, zobaczyć zdjęcia z poprzednich prac.

Niewłaściwie obrobiona blacha na dach

Następnym poważnym błędem są niewłaściwie wykonane obróbki blacharskie. Niejednokrotnie niestarannie położone dachówki, metalowe elementy dachu czy kosze w późniejszym czasie mogą doprowadzić do przegrzewania się elementów, uszkodzenia struktury materiałowe, a co za tym idzie, blacha na dach narażona jest na zbyt szybką eksploatację.

Źle zaprojektowana konstrukcja dachu

To jeden z podstawowych błędów, jakie pojawiają się podczas budowy dachu. Konstrukcja więźby dachowej powinna być właściwie dopasowana do geometrii dachu. Powinna ona uwzględnić kąt nachylenia połaci, możliwość oparcia, szacowane obciążenie oraz rozpiętości.

Zastosowanie drewna nie najlepszej jakości

Na tym etapie nie można kierować się najniższą ceną, a jakością materiałów. Drewniane elementy dachu powinny być wykonane z tworzywa dobrej jakości, trzeba zwrócić uwagę na to, aby deski nie były wilgotne, nie miały elementów zgnilizny oraz śladów korników. W każdym sklepie z materiałami budowlanymi można poprosić sprzedawcę o dokumenty potwierdzające klasę kupowanego drewna.

Źle połączenie elementów więźby dachowej

Kluczową kwestią w trakcie budowy dachu jest trwałe i staranne połączenie wszystkich składowych więźby dachowej. To właśnie one odpowiadają za jej nośność oraz wytrzymałość na obciążenia.w związku z powyższym, do jej montażu należy dokładnie się przyłożyć

Przerwanie istotnych elementów konstrukcyjnych

Ważnym błędem, który wynika, że zmiany projektu w czasie budowy jest przesunięcie istotnych elementów konstrukcyjnych domu, np. Komina. Przesunięcie tego elementu nawet o kilka centymetrów może spowodować, iż będzie on przecinał krokiew, co będzie miało odzew w zmianie konstrukcji więźby dachowej.