Praca w Anglii po Brexicie. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

zwrot-podatku-z-wielkeij-brytanii

Brexit to duża zmiana zarówno dla osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, jak i dla tych, którzy myślą o przeprowadzce albo pracy sezonowej. Wszystko odbywa się teraz na nieco innych warunkach. Czy zwrot podatku z Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian?

Co się zmieniło po wyjściu UK z Unii Europejskiej?

Wielu Polaków pragnie spróbować życia w innym kraju, poznać kulturę, zarobić dobre pieniądze, a może i nawet poznać miłość swojego życia. Jednak wprowadzenie Brexitu wiele zmieniło przede wszystkim w przypadku osób, które dopiero myślą o wyjeździe na Wyspy. Ci, którzy pracowali tam przed nowymi decyzjami, mogą pozostać i zarabiać w sytuacji, jednak muszą uzyskać status settled – to określenie osób osiedlonych, czyli ludzi, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii od ponad 5 lat. Taki status daje możliwość uzyskania obywatelstwa brytyjskiego.

Jeśli czas pracy w Anglii nie przekracza 5 lat, mieszkańcy uzyskują status pre-settled, który po upływie wymaganego czasu zmienia się na settled. Warto zauważyć, że legalny pobyt w UK wymaga uzyskania jednego z wymienionych statusów. W przeciwnej sytuacji konieczne jest opuszczenie kraju. Warto zauważyć, że swobodny przepływ ludzi między Wielką Brytanią a UE na stałe się skończył. Wymagane są wizy – to kolejna ogromna zmiana. Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii również będzie wyglądał nieco inaczej, gdyż niewiele osób będzie decydowało się na pracę sezonową.

O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do UK

Ogromna zmiana w Wielkiej Brytanii jest związana z zastosowaniem punktowych systemów imigracyjnych. Rejestruje się w nich każda osoba, która pragnie podjąć pracę na Wyspach. Większą szansę na uzyskanie wizy ma osoba, która może pochwalić się wykształceniem, kwalifikacjami albo planuje rozpocząć nowe życie W UK i pozostać tam na stałe. Małżeństwo z obywatelem Wielkiej Brytanii także ułatwia przeprowadzenie się do innego kraju.

Całkiem sporą szansę na przyjazd do UK mają studenci, którzy decydują się na rozpoczęcie nauki na wyspach. Mogą oni podejmować również pracę w formie pracowników sezonowych. Tak, jak w każdym innym przypadku, studenci również potrzebują wizy. W omawianej sytuacji można pozostać na wyspach maksymalnie przez pół roku. Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii pozwala na uzyskanie części zapłaconego na Wyspach podatku i może znacząco podreperować domowy budżet po powrocie do kraju.