Projektowanie i budowa konstrukcji stalowych to obszar budownictwa, który wymaga niesamowitej staranności. Każde drobne potknięcie jest jednoznaczne z poważnym błędem i może w pewnym momencie skończyć się tragedią. Jak przebiega to w praktyce?
Krok po kroku
Projektowanie konstrukcji stalowych dzieli się na kilka stopni, spośród których każdy bez wątpienia będzie sporo znaczył dla osiągnięcia określonego skutku finalnego. Jest tu mowa o planowaniu, wypracowaniu modeli statycznych, obliczaniu wszelkich obciążeń, przewidywaniu sił wew. i określonych pomieszczeń, wymiarowaniu i wykonaniu raportu technicznego oraz rysunków będących integralną częścią projektu. Kiedy zostaną omówione te szczegóły, zespół konstruktorów wyznacza, jak konkretnie działają obciążenia na poszczególne fragmenty konstrukcji, bilansuje uogólnione siły wewnętrzne. Wszystkie założenia zbierania wymiarów na pewno muszą być w zgodzie z wymaganiami budowlanymi, a jeżeli ostatecznie będzie inaczej, przeprowadzona musi zostać korekta. W kolejnym etapie zostaje tylko wykonanie opisu oraz specjalistycznych rysunków.
Jak dzielimy konstrukcje stalowe?
Realizowanie konstrukcji technicznych to inaczej wykonywanie konstrukcji na bazie stali i żelbetu. Te pierwsze, jak sama nazwa może wskazywać, powstają ze stali. Bardzo często są one stosowane w różnych gałęziach przemysłu, na przykład do konstruowania hal fabrycznych, budynków przeznaczonych na magazyny, centrów handlowych, galerii sztuki czy ogromnych obiektów sportowych. Drugie ze struktur technicznych, żelbetonowe, stosowane są do budowy niemal dowolnych modułów pełniących funkcję konstrukcyjną: fundamentów, stropów, płyt, ścian oporowych.
Projektowanie konstrukcji stalowych to robota dla ekspertów, specjalistów, czyli projektant konstrukcji stalowych z branży budowlanej. Ich wiedza jest niezastąpiona. Nie sposób przecenić odpowiedzialność za wykonanie zaawansowanego projektu, na bazie którego powstanie określona realizacja.