Coraz powszechniej występujące zjawisko niedotlenienia organizmu może być stanem będącym niebezpieczeństwem nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia. Z tym poważnym problemem zmagają się niemal wszystkie osoby przechodzące przez różnorodne wady układu oddechowego. Suplementarnie przy łagodzeniu takich przypadłości stosuje się terapię tlenem. Wskazaniem dla zaimplementowania są: przewlekła POChP, rozstrzenie oskrzeli, zwłóknienie płuc, mukowiscydoza bądź też dysplazja oskrzelowo-płucna. Gdy zaistnieje konieczność zastosowania tlenoterapii, z pewnością chętnie skorzystamy z wielu profesjonalnych akcesoriów.
Przenośny koncentrator tlenu to specjalistyczny sprzęt, który doskonale sprawdza się podczas stosowania zarówno w domu swojego właściciela, jak i w warunkach szpitalnych. Jego praca opiera się na pobieraniu powietrza z najbliższego otoczenia. Następnie ulega ono sprężaniu oraz mechanicznemu oddzieleniu tlenu od azotu. Ostatni trafia z powrotem do powietrza, tlen zaś używany jest przez użytkownika aparatury który dzięki sprzętowi przez specjalną maseczkę chłonie tlen o stężeniu 91-95%. Wspomniany koncentrator, zwielokrotniając stężenie tlenu w pęcherzykach płucnych, umożliwi zapobiegnięcie kwasicy, będącej nieprzyjemną pochodną niedotlenienia.
Potrzebę rozpoczęcia tlenoterapii można osądzić samodzielnie już po nastaniu paru standardowych objawów. Wśród nich wymienia się problemy ze spaniem, chorobliwe wyczerpanie i poczucie całkowitego braku energii. Nadto zmęczenie intelektualne oraz zauważalnie wyższą zachorowalność.
Ze względu na częstotliwość użytkowania koncentratora tlenu przez pacjenta w czasie tlenoterapii, musisz poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Najrozważniej, by do każdego pacjenta trafiały akcesoria stosunkowo lekkie, niewielkie oraz wygodne do użytkowania w podróży. Szczególne znaczenie ma energooszczędność urządzenia, niegłośna praca, a także bezproblemowa eksploatacja czy czynności związane z okresową konserwacją.