Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?

lampy do przedpokoju

Podczas prac nad wystrojem wnętrz przedpokój często jest na samym końcu, żeby nie powiedzieć, że pozostawiamy go przypadkowi. Nie ulega wątpliwości, że często jest to pomieszczenie trudne, ale tym bardziej powinniśmy się nim zająć. Podpowiadamy, jak wybrać lampy do przedpokoju.

Przedpokój to wizytówka Twojego mieszkania

Choć przedpokojem rzadko się chwalimy i go pokazujemy, to jednak każdy, komu otwieramy drzwi wejściowe go widzi i na swój sposób ocenia. Choć mówi się o tym, żeby nie oceniać książki, bo okładce, to podświadomie wyrabiamy sobie opinię na dany temat już w pierwszych sekundach kontaktu z daną osobą, filmem, ubraniem i oczywiście wnętrzem. Tym czasem przedpokoje w naszych domach to często miejsca, na które zabrakło pomysłu, lub takie, które pełnią wszystkie możliwe funkcje, na które brakuje miejsca gdzie indziej. Stawiamy tu rowery, ściągamy ubrania wierzchnie, rzucamy buty, trzymamy sprzęt do sprzątania i wiele innych. To wszystko sprawia, że zamiast wizytówką, nasz przedpokój staje się składzikiem, kojarzonym z bałaganem i miejscem, które należy jak najszybciej opuścić.

Dlaczego przedpokój sprawia tyle problemów?

Przedpokój to rzeczywiście bardzo problematyczne i często trudne do urządzenia miejsce. Do większości przedpokoi, szczególnie tych w blokach, nie ma dostępu do naturalnego światła lub jest ono znacznie ograniczone. Do tego, z tego pomieszczenia przechodzimy do wielu innych, więc na ścianach mamy najczęściej kilka par drzwi, prowadzących do innych pomieszczeń. Przedpokój musi również pełnić choć w minimalnym stopniu funkcję do przechowywania, bo to w nim trzymamy płaszcze i obuwie, których używamy na co dzień, a więc musimy gdzieś znaleźć miejsce na szafę lub mini garderobę. Jak widzisz, to całkiem dużo wymagań i problemów, jak na tak małe pomieszczenie.

Lampy do przedpokoju – jak je wybrać

Oświetlenie w przedpokoju to jeden z istotniejszych elementów jego wyposażenia i dekoracji. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych w tym pomieszczeniu trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze ewentualny dostęp światła dziennego i jego kierunek. Po drugie powierzchnię, wysokość i kształt tego pomieszczenia. No i w końcu efekt, który chcemy uzyskać. Lampy do przedpokoju mogą oświetlać go centralnie i z góry. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pomieszczeń małych, wąskich i stosunkowo wysokich, a właśnie takie mamy w większości mieszkań. Sprawdzą się tu wszelkie lampy rozpraszające światło. Oprócz tego, z pomocą światła możemy podkreślić niektóre elementy wystroju, takie jak wnęka, czy szafa.