Osteoporoza dotyczy 33% kobiet na świecie i 20% mężczyzn, będących po 50 roku życia. Właśnie taka proporcja pacjentów zmaga się ze złamaniami osteoporotycznymi wynikającymi z tej choroby. Powodów rozwoju osteoporozy jest wiele, znaków ostrzegawczych za to praktycznie tyle co nic. Osteoporozę można mimo wszystko zażegnać.
Osteoporoza objawy i czynniki ryzyka
W naszym kraju niespełna dwa miliony ludzi przekroczywszy pięćdziesiątkę walczy z chorobą; schorzeniem, które dzieli się na dwa typy. Schorzenie typu A z reguły dosięga osób w wieku 70-75 lat i związana jest ze zmniejszoną gęstością mineralną kości. Odmiana typu B wyróżnia się przyzwoitą bądź w małym stopniu zubożałą gęstością kości, lecz za to mniejszą wytrzymałością kości i zazwyczaj spędza sen z powiek ludziom pomiędzy 55 a 65 rokiem życia.
Okolicznościami predysponującymi jest nie tylko wiek, ale i niska masa ciała czy skłonności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przy zbyt niezadowalającej podaży minerałów i substancji regulujących, a ponadto przy zbyt wysokim spożyciu substancji uzależniających a ponadto ograniczonej kondycji, może dojść do wystąpienia dolegliwości. Ta zaś przez dziesięciolecia nie ujawnia się, za to wykrywana jest nagminnie dopiero przy pierwszym złamaniu.
Osteoporoza terapia – regeneruj organizm środkami farmakologicznymi i odpowiednim pożywieniem
Spowolnienie zmian osteoporotycznych skupia się na połączeniu zalet, które daje farmakoterapia oraz szeroko zakrojone zmiany w obrębie codziennych nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności przyjmowane są środki resorpcyjne, mające kompleksowo przywrócić pożądaną gęstość mineralną kości, a ponadto przyjmuje się leki doprowadzające do rozrostu nowych warstw kości.
Metoda walki z chorobą determinowana jest indywidualnie, z oczywistej przyczyny,bowiem zależy od rodzaju dolegliwości. W pierwszej kolejności, jeszcze przed czasem kiedy wdraża się środki farmakologiczne wykonuje się badanie osteoporozy, które rozgranicza, czy jest to osteopenia – stan na granicy osteoporozy, czy osteoporoza zaawansowana.
Niezależnie od stosowanych leków nikomu nie powinna być obca nieuchronna perspektywa wdrożenia diety, która jest sposobem na to uzyskać wysoki poziom spożycia substancji gwarantujących witalność i mocne kości. Zastosowanie wszystkich przytoczonych metod i regularna aktywność fizyczna, pomaga już na etapie leczenia, ale i odpowiada za część profilaktyki schorzenia.